Ženy v pohybu

Úvod / Blog / Ženy v pohybu

Pět tipů pro lepší regeneraci svalů

Cesty pro posílení či udržení kondice a zdraví formou pohybu jsou vytyčené a většina z nás přijala tělesný pohyb a cvičení za své. Následně však hledáme způsob, jak zmírnit význam hesla, že „bez bolesti nejsou svaly.“ Jak ulevit fitness nadšencům i všem dalším kondičním a jiným sportovcům od namožených svalů a koneckonců i od bolestí či pocitů vyčerpanosti, které se po cvičení či sportování někdy dostaví? Jak urychlit proces svalové regenerace bez užívání léků, tak, abychom se pohybu nemuseli vzdát?

Řešení přináší použití metod, které regeneraci namožených svalů urychlí a umožní vám bez problémů pokračovat v dalším tréninku či cvičení. V podstatě stačí dodržovat několik jednoduchých zásad, které zavedete do svých sportovních aktivit. Pomohou vám nejen zbavit se následné bolesti po cvičení či sportu, ale jejich dodržování ve velké míře přispěje i k dalšímu zvýšení vaší celkové kondice. Připomínáme některé z nich:

1. Připravte svaly na zátěž

Jak? Tělesným teplem. Před zátěžovým cvičením všeho druhu je důležité svaly na tuto zátěž nejprve připravit, což znamená nejdříve je pořádně prohřát. Jak? Rychlou chůzí nebo během na pásu nebo s použitím core cviků (to jsou ty na zpevnění středu těla). Prostě svaly je potřeba na zátěž nejdříve dobře připravit, což je skutečně důležitá podmínka jak sportovních výsledků, tak i zmírnění následných reakcí organismu.

2. Pijte, zavlažujte

Nezapomínejte na pitný režim, ani při cvičení a sportu, a samozřejmě ani po něm. Pocení, které sport provází, a tedy následná dehydratace, vám může přinést kromě bolestí hlavy, únavy, nebo závratí také bolesti svalů. Pití vody napomáhá růstu a regeneraci svalů, protože voda přináší tělu množství živin. Vedle vody se doporučují také speciální drinky, jež obsahují např. aminokyseliny, které podporují regeneraci svalů a plní i další funkce jako spalování tuků, podporu nebo ochranu tvorby svalové hmoty atd. Zkuste to, a uvidíte.

3. Pohyb nekončí cvičením

Zmírnit opožděný nástup bolesti svalů a odplavit ze svalů laktát po těžkém tréninku můžete tak, že po skončení zátěžového cvičení nebo sportu si ještě sednete na rotoped nebo se projdete na páse, nejlépe na dobu alespoň 10 minut. Pomůže vám, když i v netréninkových dnech zůstanete aktivní - jízda na kole, běh, plavání nebo jóga pomáhají svaly lépe regenerovat. Nezapomeňte ani na chůzi, která se jeví jako nejoptimálnější kondiční sport současnosti. 

4. Dopřejte si ledovou tečku 

Jestliže jsme před cvičením doporučovali svaly předem zahřát, rada po skončení cvičení je opačná: silně zchladit. Lékaři, fyzioterapeuti i vrcholoví sportovci vědí, že zchlazení svalů a kloubů má léčivé účinky a významně pomáhá snížení zánětů a tím i svalové bolesti. To platí i po vyčerpávajícím tréninku, kdy nejlepším zakončením je bazének s ledovou vodou. Pokud není k dispozici, tak kus dobré práce vykoná i ledová sprcha nebo si doma napusťte studenou vanu, do které můžete přidat i led. I kdybyste se sebevíce těšili na teplou sprchu, zkuste to - na vlastním těle poznáte, že řídit se touto radou se vyplatí. Výsledky v podobě menších či žádných svalových bolestí stojí za to, stejně jako velice příjemný pocit po této ledové tečce.

5. Masáže nejsou jen luxus

Svalovou ztuhlost, bolest nebo zánětlivý proces, který se odehrává v krvi po těžkém tréninku, zlepší masáže. Pokud není po ruce masér, jednou z možností jsou automasáže s použitím míčků, válečků nebo rolleru, jimiž se můžete namasírovat i sami.

Další články:

Zpět na výpis článků

© 2016-2019 Ženy v pohybu | VOP | Ochrana osobních údajů | Cookies

Developed by: Smartim